Büşra Edebali

1983 doğumlu, tasarımcı Büşra Edebali’nin çocukluğundan bu yana güzel sanatlara ilgisi onun tasarımcı kimliğinin arka planını oluşturdu. Özgün, farklı ve kendine has dokunuşlarla zenginleştirilmiş tasarım ürünleriyle kendini her seferinde bir adım daha geliştiren Büşra Edebali, tasarım alanındaki ilk adımını 2002 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Grafik Tasarımı bölümüne girerek attı.

Grafik tasarımı bölümünü tamamladıktan sonra yine aynı üniversitede 2004 yılında Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda Tasarımı bölümünü kazanarak moda kariyerindeki ilk büyük hayalini gerçekleştirdi. Böylelikle çalışmaları ile tasarımlarını gerçek hayata geçirme becerisini kazandı. Üniversite eğitimi boyunca ve sonrasında birçok uluslararası sergi ve yarışmalarda yer alarak tasarımcı kimliğini geliştirmeye ve adından söz ettirmeye başladı. 2007 yılında Ege İhracatçılar Birliği Moda Tasarım yarışmasında Kafkas oyunlarından esinlenerek gerçekleştirdiği tasarımı ile finalist olmayı başarmış, 2008 yılında ise Denimder kot tasarım yarışmasına hazırlamış olduğu kot tasarımı ile ilk 10 finalist arasında yerini almıştır. 2008 yılında mezuniyet koleksiyonundan sonraki ikinci koleksiyonunu deri üzerine çalışan Edebali, bu çalışmasını Londra’daki özel bir tasarımcıya freelance koleksiyon hazırlayarak sürdürdü. 2011 yılında Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında, Ankara Palas’ta DMEDD tarafından düzenlenen defilede Nallıhan kumaşlarından hazırladığı tasarımları ile solo defilesini gerçekleştiren Büşra Edebali’nin koleksiyonu, büyük beğeni toplamıştır.

2013 yılında İF Wedding Fashion İzmir Gelinlik Tasarım Yarışmasında tasarladığı gelinlik ile finale kalmayı başarmıştır. Londra’nın moda alanında dünyanın en itibarlı okulları arasında gösterilen Central Saint Martins ve London College of Fashion’da katıldığı eğitimlerle tasarımcı, vizyonunu daha da ileriye taşımıştır. 2017 ve 2018 yıllarında ise profesyonel katılım gösterdiği İF Wedding Fashion İzmir Fuarı’nda haute couture gelinlik koleksiyonunu dünya ülkelerine tanıtma fırsatı yakalamıştır. Son olarak, tasarımlarına esin kaynağı oluşturan Urla’da “Urla’nın Renkleri” temalı, İlkbahar/Yaz Koleksiyonunu özel bir defile ile tüm İzmirlilerin beğenisine sunan Büşra Edebali’nin bundan sonraki hedefi ise sayılı Türk Moda Tasarımcılarından biri olmak ve bu hedefini uluslararası moda tasarım dünyasına taşımaktır.

Büşra Edebali kişiye özel dikim (haute couture) alanında gelinlik ve abiye ağırlıklı koleksiyonuyla İzmir Alsancak’taki moda evinde sizleri konuk etmeyi bekliyor. Hem de yalnızca size özel sürprizler ve özgün tasarımlarıyla. Fark yaratmaya hazır mısınız?